ümraniye veteriner

AFYON KEDİ PANSİYON

Son yıllarda ülkemizde kedi ve köpeklerin sahiplenilmesinde büyük bir artış yaşanıyor. Bu hem evcil dostlarımız için iyi hem de biz hayvan severler için iyi bir gelişme. Kedilerimiz bizim sahiplenmemiz ile barınma, tehlikelerden korunma, kaliteli ve dengeli beslenme gibi avantaj sağlarken; bizler ise neşe, moral, sorumluk, hayvan sevgisi, stresten korunma gibi pek çok fayda sağlıyoruz.

Türkiye genelinde evcil hayvan pansiyon hizmetleri 30 milyon TL düzeylerine ulaştı. Buna rağmen bazı zamanlar yaşanan yoğunluk nedeni ile hayvan sahipleri, kedilerini bırakacak yer bulamamaktadırlar.

Afyon evcil hayvan pansiyon

Son yapılan istatistiklere göre, Türkiye’de yaklaşık olarak her 100 evin 8’inde kedi pansiyon veya köpek pansiyon bulunmaktadır. Özellikle dini tatiller, resmi tatiller, yarıyıl tatili, yaz tatili gibi tatillerde bu fırsattan istifade edip stres atmak, dinlenmek isteyen binlerce hatta milyonlarca kişi denize veya tatil köylerine kıyısı olan yerlere seyahat etmektedir. Bu kişilerin sahip olduğu evcil hayvanlar ise çok sayıdaki pansiyon ve klinik nedeniyle sorun olmaktan çıkıyor. Öyle ki bir yıl içerisinde sekiz yüz bin kedi ve beş yüz bin köpeğe rahatlıkla pansiyon hizmeti verilebiliyor.

Kedi-Köpek pansiyon fiyatları ne kadar?

Şehirden şehire ve bir şehirde ki semt ve ilçe sakinlerinin gelir durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Merkezi ve gelir düzeyinin yüksek olduğu yerleşim yerlerinde pansiyon hizmetleri diğer yerlere göre yüksek seyredebilir. Genel olarak kedi pansiyon ücretleri 20-30 TL arasında değişmekte iken, Köpek pansiyon ücretleri ise 30-50 TL arasında değişmektedir. Bu alınan ücretler içerisinde mama ücretleri yer almamaktadır. Çoğu durumda kedi sahipleri kedilerine ait olan tuvalet, yatak, kum, su kabı gibi malzemeleri de pansiyona bırakmaktadırlar. Eğer bu malzemelerinde pansiyon hizmeti veren yer veya kliniklerin karşılaması talep edilir ise, yukarıda yer verdiğimiz ücretler daha da artmaktadır.

Kedi ve köpeklerimizi bıraktığımız bu pansiyonlar çok çeşitli özelliklere sahiptirler; kimisi bir evcil hayvanı 5-10 metrekare alanda barındırırken, bazı pansiyonlar ise bir oda içinde bulunan çok sayıda kafes içinde kedi ve köpeklerin pansiyon hizmetini karşılamaktadır. Ülkemizde yeteri sayıda kedi köpek pansiyonu veya oteli olmaması nedeni ile bazı pet klinikleri afyon kedi- köpek pansiyon hizmeti verebilmektedirler.

Yapılan araştırmalara göre tatil, iş, gezi vb. sebeplerden pansiyon, otel, klinik gibi yerlere bırakılan kedi ve köpekler ortalama olarak 10 gün gibi bir süre buralarda kalıyorlar. Normal şartlarda gümlük ortalama 6 evcil hayvan pansiyona bırakılırken, kışın bu oran 3 iken, yaz tatili ve diğer tatillerde bu oran 40 hayvana kadar çıkabilmektedir.

Otobüs ile evcil hayvan kedi-köpek taşıma

Sahip olduğumuz evcil hayvanlarımızın otel ve benzeri yerlerde barınmalarının kabul edilmemesi başlı başına bir sorun iken, bir de otobüs firmaları otobüste taşınmasına müsaade etmemektedir. Varan gibi bazı otobüs firmaları hiç bir şekilde evcil hayvan kabul etmezken; diğer taraftan Ulusoy ve Metro gibi otobüs firmaları ise kafeste ve uyutma kaydı ile izin veriliyor ve evcil hayvanlar kargo bölümünde gideceği yere kadar barındırılıyor.

Uçak ile kedi ve köpek taşıma

Kedi ve köpek taşıma konusunda otobüs firmaları ile yaşadığımız sorunlar uçak ile kedi taşıma ve uçak ile köpek taşıma konularında da sorunlar yaşanmaktadır. Uçakların en büyük dezavantajı ağırlık sınırlarının bulunmasıdır. THY ve Pegasus firmaları box ile birlikte 6 kg’ı geçmeyecek şekilde taşımayı kabul etmekte, Atlas Jet ise 5 kg’ı geçmeyecek şekilde taşıma yapılmasına izin vermektedir. Fly Air ise kabinde 5 kg’a kadar evcil hayvan taşıma imkanı sunarken, 5 kg’dan fazla olan ağırlıklarda ise bagajda taşınmasına izin vermektedir. Uçak firmalarında kedi ve köpek taşınmasına hiç izin vermeyen firma ise Onur Air’dir.

Kedi ve köpekler için pansiyon seçerken nelere dikkat edilmeli

Afyon kedi pansiyon hizmeti almak isteyen hayvan sahibinin ilk aklına getirmesi gereken soru, pansiyonun temizliği ve dezenfeksiyon uygulamalarıdır. Gönül rahatlığı ile evcil kedinizi Petcil kedi-köpek çiftliğine bırakabilmek için öncelikle nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde yazacak olursak:

  • Kedi veya köpeğinizin barınacağı kafes veya box tellerinin paslı olmaması;
  • Pansiyon olarak kullanılacak yerin neminin fazla olmaması veya nemi önleyecek bir şekilde yapılmış olması; ortamda aşırı nemin bulunması hem mantar hem de bakterilerin gelişip çoğalması için uygun ortam oluşturacaktır. Bu nedenle havalandırma sisteminin yeterli düzeyde olması, pansiyon olarak kullanılacak yerin belirli aralıklarla boşaltılıp yıkanması, temizlenmesi ve son olarak dezenfeksiyon uygulamasının yapılması gerekmektedir.
  • Bir diğer önem arz eden nokta ise evcil hayvanlarımızın zemin ile direkt temas halinde olmaması gerekiyor. Bu şekilde yerden gelebilecek soğuktan korunmuş olacaktır.
  • Dikkat edilecek bir diğer nokta ise kedinizin en az günde 2 kez gezinip rahatlayabileceği bir yere çıkarılması gerekmektedir.
  • Aşısız kedi ve köpekleri kabul etmemeli
  • Son olarak önem arz eden ve dikkat etmeniz gereken nokta ise eğer siz kediniz için pansiyona veya kliniğe mama bırakmayacaksanız, kedinize hangi mamayı yedireceklerini sorun. Kaliteli bir pansiyon kaliteli bir mama tercih eder.

Tüm bu değindiklerimiz pansiyon, hotel, klinik gibi barınma yerleri için talep edilmesi gereken standartlardır. Kediniz ve köpeğiniz için en uygun pansiyon hizmeti hiç şüphesiz ev ortamı olacaktır. Rahatça gezip oynayabildiği, istediği zaman dinlenebildiği bir ev ortamı hiç bir şeye değişilmemelidir.

Petcil kedi-köpek çiftliği olarak gözünüz arkada kalmadan evcil dostunuzu bizlere emanet edebilir, keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Bizleri diğer pek çok kişiden ayıran değer yargılarına sahip olmamızdır:

Değerler

• Yenilikçi
• Çevre ve topluma duyarlı
• Hayvan haklarını gözeten
• Hayvanların bakım ve beslenmesinde görev alan
• Dürüst ve şeffaf
• Verdiği hizmette tutarlı
• Müşteri memnuniyetini esas alan
• Hayvanların sağlıklı yaşaması için gerekli koruyucu hekimlik önlemlerini alan
• Hayvanlar hakkında yararlı bilgiler vermek
• Güler yüz ve anlayış
• Samimiyet
• Hayvan hakları

 

Hakkımızda

Petcil olarak 1 yıla yakın bir süredir, siz değerli hayvan sever dostlarımıza hijyenik koşullar altında, kaliteli,dürüst, samimi, etik kurallarını ve hayvan hakları gibi bizim var olma amacımızın temelini teşkil eden değerlerle hizmet vermeyi amaçladık ve amaçlamaya da devam edeceğiz. Sizlere sunmayı amaçladığımız bu hizmetleri veteriner hekim olmanın verdiği bilgi birikimi ve profesyonelliğimizi harmanlayan bir yaklaşım ile sunmaktayız.

Bizde sizler gibi var olan tüm canlılara seviyor, saygı gösteriyor ve minnet duyuyoruz. Bu sebeple bu canlıların var olması, ihtiyaçlarının karşılanması ve var olan tüm canlıları sevme erdeminde olan saygıdeğer hanımefendi ve beyefendilerin şevkatli kollarında; çiçek gibi büyüyüp serpilmesini, meyve vermesi gayesindeyiz.

Her gün sosyal medya ve pek çok ilan sitesinde binlerce satılık kedi yavrusu ilanı, satılık kedi ilanı gibi ilanlar verilmekte, bu ilanlarla kediler alınıp satılmaktadır; Önüne geçilemeyecek bu büyük sektörhayvan sevgisi devam ettikçe veya hayvan soyu tükenmedikçe sürecek ve buna kimsenin şüphesi yoktur. Fakat bizim burada üzerinde odaklanmamıza sebep olan nokta ise ilanları veren kişilerin büyük bir kısmının sadece ticari kaygılar gözettiğini, sahip oldukları harika canlılara değer göstermediklerine şahit olmamızdır. İçimizde büyük bir yangına sebep olan, bizi harekete geçiren nokta işte tam da burası oldu.

Bir diğer düşüncemiz ise nasıl ki; et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal gıdaların gönül rahatlığı ile marketlerden alınıp, tüketilmesini sağlayan, uzun, zahmetli, yorucu Veteriner Fakültesinde eğitim almış, değerli veteriner hekimi arkadaşlarımızın kontrolünden geçerek, sizlerin sofrasında yer alıyorsa, yine bu evcil dostlarımızında hayvan hak ve hürriyetini bilen, etik değerlere sahip biz veteriner hekimler tarafından verilmesi daha doğru olacağı kanaatine vardık.

Bu dünya harikası dostların siz değerli hayvan sever hanımefendi ve beyefendilere ; sizin de hayal ettiğiniz gibi bir ev ortamında bakıldığını, ihtiyaçlarının karşılandığını, bireysel sevgi, şevkat gösterildiğini, çoğu zaman aynı yatağı paylaşmaktan keyif aldığımızı bilmenizi en içten şekilde istiyoruz.Siz, kedilerin olduğu bir evin mutluluğu hayal ettiniz; biz mutluluğunuzu gerçekleştirmek için ruhumuzu ateşledik

Petcil, içinde bulunduğu ve sizlere hizmet sunmayı amaçladığı bu sektörde yerini alıp, sektöre yön vermeyi amaçlamaktadır. Bu faaliyetlerimizin dışında maddi kaygılar gözetmeksizin, sokak hayvanlarının sizin katkılarınız ve desteğiniz ile beslenmesi, bakımının yapılması ve bu faaliyetlerin sosyal medya hesaplarından sizlerle paylaşılması, bu mutluluğa sizlerin de ortak edilmesi düşüncesindedir. Ayrıca hayvan bakım, beslenme, sağlık, hijyen gibi konularda 7 yılı aşkın bir süredir edindiğimiz bilgileri sayfamız üzerinden sizlere ulaştıracağız.

Petcil, geniş bir öngörüyle hareket ederek, Avrupa’da bağlantılar kurmuş, talep edildiği taktirde yurtiçine ve sizlere transferlerini sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir