İSTANBUL KEDİ İLANLARI

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

 

Sorumlu bir kedi sahibi olmak için neler yapılmalıdır?, ortaya çıkabilecek potansiyel sorunlar nelerdir?, kedinizi ne zaman kısırlaştırabilirsiniz?, zoonoz hastalıklar nelerdir? gibi sorulara istanbul kedi ilanları başlığı altında değineceğiz.

İyi bir kedi sahibi istenmeyen gebeliklere karşı önlem almalıdır.

İyi bir kedi sahibi zoonoz dediğimiz insanlara geçebilen hastalıklara karşı önlem almalıdır.

İyi bir kedi sahibi trafik kazası gibi travmatik sorunları önlemeye yönelik adımlar atmalıdır.

İstanbul kedi ilanları

Petcil kedi olarak siz değerli hanımefendi ve beyefendilere, kimsenin sunmadığı ırk ve sağlık güvencesi veriyoruz. Petcil kedi tarafından teminat altına alınan sağlık güvencesi yol dahil size ulaşana kadar ve ulaştıktan sonra 1 hafta geçerlidir. Sağlık güvencesini 1 hafta olarak belirlememizin sebebi ise sağlıkla ilgili bir problemin 1 hafta içinde mutlaka ortaya çıkmasıdır.

Kurumsal bir anlayış içerisinde sizlere sunduğumuz hizmetler neticesinde müşteri memnuniyetini pek çok şeyin önünde tutuyoruz.

Sizlerde tüm bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve üstün kalite standartlarında hizmet almak ve daha fazlası için aşağıda yer alan numarayı arayabilirsiniz.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Sorumlu bir kedi sahibi olmanın önemi

Kedisi olan bir kişi, başta kedisi olmak üzere kendisi ve topluma karşı sorumludur ve bu sorumluluğun gerektirdiği gibi davranmalıdır. Başta istanbul kedi ilanları kedilerini trafik kazalarına karşı yollardan ve trafikten uzak tutmak, sahip olduğu kedileri istenmeyen gebelikleri önlemek için kısırlaştırabilir veya üreme hormonları ile ortaya çıkan işaretleme gibi bir takım davranışları önleyebiliriz.

İstenmeyen gebelikleri önlemek sizin sorumluluğunuzdur

Rast gele olan çiftleşmeler neticesinde kontrolsüz bir nüfus artışı olacaktır. Ev içinde olan bir kedi için istenmeyen gebelik çok düşük bir ihtimaldir. Sorun ise kızgınlık dönemi ve hormonların etkisi ile idrar fışkırtma veya bağırma gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Satılık kedi kısırlaştırma ile kedilerimizin konforu daha da artacak, dışarı çıkan kedi yavrusu ise istenmeyen gebeliklerin önüne geçecektir.

Muhtemel sorunlar

Kısırlaştırılan istanbul kedi ilanları bazı potansiyel sorunlar ile karşı karşıya kalacaktır. En önemli sorun  azalan aktivite ile birlikte kilo alımının artmasıdır. Bu sorun kısır kediler için üretilen ve kalorisi düşük mamalar ile rahatlıkla aşılabilmektedir.

Eğer satılık kediler kısırlaştırılırsa, kilo alabilecekleri göz önüne alınmalı ve kalori alımı % 20 azaltılmalıdır. Bir rutin halinde kedinizin kilosunu tartın; kilo kaybı görürseniz, verdiğiniz kalori miktarını arttırın.

Kediler ne zaman kısırlaştırılır?

Eğer sahip olduğunuz satılık kedi yavrusu bir dişi ise mevsiminden önce kısırlaştırın. Kısır kediler, genellikle kısırlaştırılmamış kedilerden 1 yıl daha fazla yaşarlar.

Eğer sahip olduğunuz satılık kedi yavruları erkek ise her yaşta kısırlaştırabilirsiniz. Ergenlikten sonra yapılan kısırlaştırmalar nedeniyle kalın çene kemiği ve yetişkin kedinin idrar kokusu ile uğraşmanız anlamına gelecektir.

Erkek bir kedi kısırlaştırılırken, scrotuma atılan ufak bir çizik ile testisler alınır ve sonrasında sperm kanalları bağlanır.

Dişi kediler de ise yumurtalıklar ve rahim servikse kadar alınır ve dikilir.

Erkek kedilerde kısırlaştırmanın bir diğer avantajı da kavganın daha az olması ve tükürük ile geçen FIV ve FeLV enfeksiyon hastalıkları riski azalır.

Zoonozlar ile mücadele

Zoonoz, kelime anlamı ile hayvanlardan insanlara geçen hastalıkları ifade eder. Yavru kedi, insanlara çok az sayıda hastalık geçirir. Çok az da olsa bir ihtimal vardır.

  • Toksoplazma: Kediyle bulaşan en yaygın zoonozdur. Doğrudan kediyle temasta geçmez. Genellikle çiğ et veya az pişmiş etlerin yenmesi ile insana bulaşır. Kedilere ise avladıkları hayvanlardan bulaşır. Bir kez Toksoplazma etkenini alan bir kedi, sonraki haftalarda dışkı ile yumurta etrafa saçar. Bu yumurtalar toprağa veya istanbul kedi ilanları tuvaletine bulaşır. Hamile olan bir kadın, bahçe işleri ile uğraşırken veya kedinin tuvaletini temizlerken eldiven giymelidir.
  • Kedi tırmalama ateşi: ABD’de yaşayan kedilerin büyük bir kısmı Bartonella adı verilen bir bakteri türünü taşımaktadırlar. Söz konusu bu bakteri özellikle çocuklarda ve gençlerde KEDİ TIRMALAMA ATEŞİ‘ne neden olur.Eğer böyle bir durum ile karşılaştınız ve ateş, halsizlik var ise doktorunuza giderek tedavi olup, uygun bir antibakteriyel kullanabilirsiniz.
  • Dermatophytosis(mantar hastalığı): Mantar hastalığı çiftlik hayvanlarını, ev hayvanlarını ve insanları etkileyen bir hastalıktır. Özellikle İran kedileri kedilerde bilinen en taşıyıcı kedilerdir. Tedavi de ise en az 4 hafta lokal uygulama yapılmalıdır.
  • Kuduz: Eğer bulunduğunuz bölge de kuduz salgını var ise aşılanmamış kediler risk teşkil eder. Kuduz’un tedavisi yoktur ve hastalık ilerlemiş ise risk altına gireriz.
  • Gastroentestinal hastalıklar: Bazı gastroentestinal mikroorganizmalar, kedilerden bize taşınır. Bunların en bilineni ise hafif ishale sebep olan Giardia dediğimiz etkenlerdir. Yine ateş, baş ağrısı, karın krampı ve suludan kanlıya ishale neden olan kamfilobakter ve salmonella yer almaktadır. Bu etkenler genellikle pis su ve etten geçmektedir. Nadir de olsa kedilerden geçtiği de tespit edilmiştir. Eğer ailenizde gastroentestinal enfeksiyonu var ise kedinizin taşıyıcı olup olmadığını veteriner kliniğine gidip kontrol ettirin.

Kedi ısırıkları ve kedi alerjisi

Bunlar tam olarak zoonoz değildir. İstanbul kedi ilanları ısırıkları genllikle elde yüzde ve kollarda olmaktadır. Ufak ve derin yaralar olmaları nedeni ile temizlenmeleri zor olacaktır. Bu nedenle enfeksiyona açıktır.

Kedi kepeği veya epiteli alerjisi olan insanlar için tehlikelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir