KEDİ ÇİFTLİĞİNDEN KEDİ ALMAK

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Kedi çiftliğinden kedi almak isteyen kişiler için ele aldığımız kedi çiftliğinden kedi almak gibi bir düşünceniz var ise, dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Bunlar: kedi çiftliğinin geçmişi, ortamı, kimler buradan kedi sahiplendi?, referans var mı?, kedilerin aşıları yapılıyor mu?, veteriner hekim kontrolündeler mi? gibi sorulara olumlu cevap alıyor ve buna şahit oluyorsanız gönül rahatlığı ile kedi sahiplenebilirsiniz.

Kedi çiftliğinden kedi almak

Petcil kedi çiftliği olarak sizlerin taleplerini eksiksiz yerine getirerek, güven, huzur, mutluluk duygularınıza dokunuyoruz. Ardımızda bıraktığımız çok sayıda referansımız bunun göstergesidir.

İyi beslenme

Kedilerimizin özel beslenme gibi gereksinimleri vardır. Unutulmamalıdır ki kedimizin gereksinimleri yaşa göre değişiklik göstermektedir. Son yıllarda ev ortamı gibi sınırlı yerler nedeni ile kedilerin doğasına aykırı olarak yaşam alanları oldukça sınırlandırılmıştır; pek çok satılık kedi bu duruma adapte olmuştur. Kedilerin alanlarının sınırlandırılması neticesinde obezite oranı her geçen gün artış göstermektedir.

Kedi yavrusu doğası gereği zorunlu bir etoburdur. Bitkisel yağ ve proteinleri yaşamı için gerekli olan aminoasitlere dönüştüremezler, et olmazsa ölür. 

Aslında yiyecek neyi ifade eder?

Yiyecek enerjidir ve enerji ise yiyeceklerin içerisinde bulunan karbonhidrat, yağ ve protein gibi temel yapı taşlarından oluşmaktadır.

Besinlerin içerisinde yer alan proteinler, sindirilme sonucunda yapı taşları olan aminoasitlere parçalanır. Proteinler veya yapı taşları olan aminoasitler sayesinde vücudun büyümesi, gelişmesi, iyileşmesi, tamir edilmesi gibi işlevlere sahiptir.

Yağlar ise yağ asitlerine kadar parçalanarak hücrelerin yapısında ve bağışıklık sisteminde görev alırlar. Besinlerde yer alan diğer yapılar ise liflerdir.

Enerji kcal olarak ölçülür ve sıklıkla kalori olarak adlandırılır. Satılık kediler büyüdükten sonra veya büyüme durduktan sonra, her gün alınan kalori miktarının, her gün verilen kalori miktarına eşit olması gerekmektedir.

Satılık kedi yavrusu kendisine özgü gereksinimleri vardır

Satılık kedi yavruları yedikleri etlerdeki proteinleri sindirerek aminoasitleri meydana getiriler. Sadece et yeseler dahi ette bulunan Taurin adlı aminoasidi üretemezler. Taurin eksikliği ise körlüğe ve kalp hastalıklarına yol açar.

Hayvansal yağlar araşidonik asit ve linolenik asit gibi temel yağ asitlerini içerir. Sırasıyla değinecek olursak; araşidonik asit kanın pıhtılaşması, üremi ve kürkün sağlığı için önem arz ederken, linoleik asit ise vücudun büyümesi, yaraların iyileşmesi ve karaciğer fonksiyonları için gereklidir.

Besinlerde bulunan bir diğer yapı ise vitaminlerdir. Tüm canlılarda olduğu gibi kedilerin göz sağlığı için de  A vitamini önem arz etmektedir. Kediler A vitaminini üretemezler; dışarıdan besinler aracılığı ile alınmalıdır. A vitamini açısından zengin olan besinler ise; balık yağı ve karaciğerdir. 

Lif ‘in kedi beslenmesindeki önemi

Satılık yavru kedi için lif olmazsa olmazlar arasındadir; diyetin önemli ve doğal bir parçasıdır. Mamalar içinde bulunan liflerden çözünebilen lifler sindirimi yavaşlatırken, çözünemeyen lifler ise bağırsak hareketlerini uyarır.

Lifin kedi çiftliği kedisi için önemi bu kadarla da sınırlı değil. Lifler ek olarak kandaki fazla yağın, yangılı bağırsak hastalıklarının tedavisinde  ve obezitenin kontrolünde etkilidir.

Vitaminlerin kediniz için önemi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi satılık kedi için A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Diğer vitaminlere değinecek olursak; D vitamini, kalsiyum ve fosfor kemik gelişimi için gerekli iken, K vitamini ise kanın pıhtılaşması için gereklidir. E vitamini ise yağın mobilize olması için önemlidir. Bir diğer özelliği ise antioksidan özelliği sayesinde serbest radikal adı verilen kimyasalları temizler. Diğer taraftan ise suda çözünen vitaminlerden B grubu vitaminleri ve C grubu vitaminleri vardır. Kedilerimiz C vitaminini kendileri üretirler. Bu nedenle katkılarda yoğun C vitamini olmamalıdır. Aksi halde böbreklerde veya idrar yollarında oksalat adı verilen taşların oluşmasına sebebiyet verirsiniz. Son 20 yıl içinde idrar kesesinde oluşan oksalat taşlarında artış olmuştur. B grubu vitaminlerine gelecek olursak; sağlığın korunmasında ve metabolizmanın doğru şekilde işlemesi için önemlidir. Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar sonrasında B vitamini folik asit yoksunluğunun insanlarda kalp rahatsızlığı ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmalar yapılmamış olmakla birlikte aynı durum kedilerimiz de de geçerli olabilir.

Satılık kedi yavruları avını yerken kürk, tüy ve iç organlarını da beraberinde yerler. Bu sayede lif ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Lifli besinler bağırsak hareketlerini uyarır ve böylece kabızlığın tedavisinde etkilidirler.

Evinizde baktığınız kedinizin dengeli besinler alarak sağlıklı yaşaması sizlerin sorumluluğundadır.

Antioksidan ve yağ asidi destekleri

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda mamalara katılan antioksidan ve vitaminlerin önemi ortaya konmuştur. Uygun dozlarda kullanıldığı taktirde yararlı yapılardır.

Sağlıklı mikrobesinler

Kalsiyum ve fosfor hücre zarı ve sinir fonksiyonları için önemli olduğu kadar kemik oluşumu ve gelişimi için de önem arz etmektedir. Et ve türevlerinde kalsiyum oranı yetersizdir. Sadece et ile beslenmelerde ciddi kemik ve eklem sorunları ortaya çıkabilir. Burada akıldan çıkarılmaması gereken ise fazla miktarda kalsiyum takviyesi ise çinko eksikliğine yol açar. Demir minerali ise kırmızı kan hücrelerinin üretimi için hayati önemi vardır.

Doğru işleyen bir enzim sistemi için selenyum önemlidir. Diğer bir faydası ise doğal antioksidan özelliğidir. Bir diğer faydası ise bağışıklık sistemindeki rolüdür.  Son olarak sodyumdan bahsedecek olursak; hücre zarına besin taşınmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir