Kedimi Satmak İstiyorum

Kedilerin alınıp satılması; ihraç edilmesi M.Ö. 2000’li yıllarda Mısır’da başlamıştır. Kısa bir süre içinde de Akdeniz bölgesinde ünü yayıldı ve rağbet gördü. Bu tarihlerden günümüze kadar da değerine değer katarak yolculuğuna devam etti.

Geçtiğimiz 50 yıl içinde dünya kedi ırkları ve sayısında büyük bir patlama yaşandı. Bu 50 yıl içerisinde pek çok yeni cins ve tür ortaya çıktı. Bu kedilerin bazıları insan eliyle ortaya çıkarılırken, bazıları da doğal ortamda, yaşadıkları genetik mutasyonlarla ortaya çıktı. Göz alıcı kürk rengi ve fiziksel özellikleri ile bazı kedi türleri dünya genelinde yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Sonuç olarak üretimi ve satışı hız kazandı. Netice de kedi almak ve kedi satmak isteyen kişilerin inşa ettiği büyük bir camia ortaya çıkmış oldu.

Siz de evinizde veya sağlıklı, hijyenik koşullarda üretim yapan bir çiftlikte üretim yapıyorsanız ve standartlara uygun yapılan üretiminin bizlere başvurulması ve bizlerin oylarını alması durumunda kedilerin temini yapılacaktır.

Eğer sizlerde evinizde veya çiftlik ortamında üretim hizmeti sunuyorsanız kedi mi satmak istiyorum menüsü üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Üretimin yapıldığı ev veya çiftlik ortamında sağlanan hijyenin bizim için önemi göz ardı edilemez. Nedenine değinecek olursak:

Bağışıklık

Üreticiler, çevrede bulunan mikroorganizmalara karşı veya iç dış parazitlere karşı gerekli önlemleri almalıdırlar. Bulunduğumuz her ortamda pek çok viral, bakteriyel, fungal, paraziter etkenler bulunmaktadır. Hijyen ve düzenli dezenfeksiyon ile bu zararlı organizmalar büyük ölçüde bertaraf edilir veya etkisiz hale getirilmektedir.

Bu mikroorganizmalara karşı önem arz eden diğer bir nokta ise kedinin bağışıklık sisteminin çalışarak, her an tetikte olması gerekmektedir. Bu ise, yavrunun anne sütü aracılığı ile bağışıklık için gerekli olan antikor dediğimiz yapılar alması gerekmektedir. Yavrunun bakımı daha anne karnındayken başlamalıdır. Anne iyi ve kaliteli mamalar ile beslenmeli, aşıları zamanında yapılmalıdır.

Böylece oluşan bağışıklık sistemi doğacak olan yavruyu pek çok hastalıktan korumuş olur. Bağışıklık sistemi hem kanser gibi iç tehditleri hem de virüs, bakteri, mantar gibi dış tehlikelere karşı etkili bir bariyer görevi görür. Normal şartlar altında bağışıklık sistemi tetikte bekler ve vücuda zararlı bir patojen veya yabancı bir cisim girdiğinde harekete geçer.

Bazen bazı durumlarda bağışıklık sistemi aşırı tepki verir. Bunun sonucunda ise allerji, astım veya daha da kötüsü bağışıklık sisteminin vücudun hayati önem taşıyan organlarını düşman gibi algılayıp, onlara saldırması söz konusu olabilir; buna otoimmun rahatsızlık denir.

Vücudun hemen her yerinden çeşitli görevler üstlenmiş 5 ana bağışıklık hücresi bulunmaktadır. Bunlar:
1. Nötrofiller: Bakteri, virüs, mantarlara karşı ilk harekete geçen yapılardır.
2. B-Lenfositler: Bu hücreler zararlı mikroorganizmaları tanımlayıp yok eden antikor üretirler.
3. T-hücreler: Yardımcı T hücreler , baskılayıcı T hücreler onları durdurana kadar B lenfositleri antikor üretmeye zorlarlar.
4. Bellek T hücreleri: Vücutta devriye gezer, daha önce karşılaştıkları bir mikroorganizma var ise kısa sürede onları tanımlar ve hemen harekete geçecek yapılara bildirirler.
5. Makrofajlar: Vücuda giren yabancı madde ve cisimlerin atıklarını toplarlar.

Ev ortamında veya çiftlik ortamında dişi veya erkek kedisini çiftleştirip, yavru alan kedi mi satmak istiyorum diyen kişiler için önem arz eden bir diğer nokta da ağrı ve stres gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.

Ağrı ve Stres

Kedinizin beyninde, nöropeptitler adı verilen kimyasal yapıların ağrı mutluluk, enerji gibi konularda önemli bir etkinliği vardır. Ağrı duyusu savunma sisteminin bir parçasıdır. Bu kedinin tehlikelerden veya can yakıcı durumlardan kaçmasını sağlar. Kavga esnasında kediniz endorfin adı verilen, ağrının yoğunluğunu ve rahatsız ediciliğini azaltan koruyucu nöropeptitler salgılar. Kedilerin yaşadığı kronik stres bunların fazla ya da az salgılanmasına neden olur. Sonuçta duyarlılık veya hastalıkların iyileşme hızını etkileyebilir.

Yukarıda değindiğimiz durumlar ve bilgilerin ışığında sağlıklı kediler üretebilir ve kedi mi satmak istiyorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.