SATILIK BRİTİSH SHORTHAİR İSTANBUL

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

İlk kez kedi sahibi olacak veya olmak isteyen hanımefendi ve beyefendiler için ele alacağımız bu yazımızda, A’ dan Z’ ye satılık kedi hakkında sizlere değerli bilgiler sunacağız.Kediler ile ilgili olarak vereceğimiz detaylı bilgiye ise satılık british shorthair istanbul yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Satılık british shorthair İstanbul

Petcil kedi olarak sizlere hem ırk ve sağlık garantili kediler sahiplendiriyoruz, hem de bakım, besleme ve hastalıklar ile ilgili olarak, işinize yarayabilecek ve bilginizi arttıracak derece de büyük bir katkı sağlıyoruz. Sizlere sunabileceğimiz en büyük artımız yüzlerce mutlu müşterimiz ve gerçek müşteri yorumlarımızdır.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

A’ dan Z’ ye benim kedim 

Kediler günde ne kadar sıklıkla ve ne kadar su içerler?

Sahip olduğumuz kedi yavrusu günde azar azar; ama sık su tüketirler. Her ne koşulda olursa olsun, kesinlikle diyebiliriz ki susuz bırakılmamalıdırlar.  satılık kediler susuz kalması neticesinde böbrekler zarar görür, fizyoloji ve biyokimyası bozulur.

Sinirli bir kedi en iyi nasıl sakinleştirilir?

Eğer kediniz bazı durumlarda size ve çevreye karşı sinirli davranışlar içinde bulunuyor; hırçınlık yapıyorsa, bu durumda ; satılık kedi yavrusu ile konuşmak en iyi durumdur.

Kediler yıkanır mı, neyle yıkanır?

Mümkün ise satılık kedi yavruları yıkamayın. Kir, yağ fazla ise yıkanabilir. Yavru kedi  için üretilmiş özel şampuanlar ile deriye zarar vermeden yıkanabilir. Ayrıca talk pudra kullanarak, kirlerin pudraya yapışarak tüylerden uzaklaştırılır. Kullanılabilecek bir diğer yöntem ise sıvı köpük şampuanlardır.

Kedilerde diyabet olur mu? ve belirtileri nelerdir?

İnsülin dediğimiz hormon Pankreastan salgılanır. Eğer kedi çiftliği pankreastan yeteri kadar insülin salgılanmaz ise kedi diyabet veya şeker hastalığı ortaya çıkar.

Diyabet olan bir satılık british shorthair İstanbul kedi de sık sık idrar yapma, sık sık su içme, çok yeme, buna rağmen kilo kaybı ile kendini gösterir. Bu belirtilerin görülmesi kesin olmasa da akla diyabeti getirmelidir.

Kedi evden neden kaçar?

Eğer İstanbul kedi kısır değil ise, ilgi görmüyor ise, yalnız kalıyor ve belirli bir düzen içinde beslenmiyor ise; bu sebeplere bağlı olarak bulunduğu ortamı terk etme eğilimi içinde olabilirler.

Kediler neden mırlar?

Eğer satılık kedi rahat ve mutlu ise bunu mırlayarak gösterir. Bu sesler yapısı bakımından yüksek frekanslı seslerdir. Bu sesi mutlu olduklarında, doğum yaptıklarında, emzirirken, korku ve şok durumlarında da mırlama sesi çıkarırlar.

Kediler ne sıklıkla fırçalanmalıdır veya taran malıdır?

Eğer uzun tüylü bir kediye sahipseniz tüylerin yoğun bir şekilde dökülmesi sizler için sorun olacaktır. Bu sorun ile karşı karşıya kalmamak için, günde bir veya daha fazla taramanız, tüylerin uçuşması ve dökülmesini oldukça azaltacaktır.

Eğer kediniz uzun tüylü ise seyrek dişleri olan tarak kullanmanız gerekiyorken, kısa tüylü bir kediniz var ise tarağın dişlerinin sık olması gerekmektedir.

Kedilerde kulak ve göz temizliği nasıl ve ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

İşitme duyusu kedilerde mükemmel denebilecek kadar gelişmiştir. Kedilerimiz 60 hz işitme hızına sahipken, bu köpeklerde 40 hz iken, bizlerde ise 20 hz’dir. Dolayısı ile pek çok konuda büyük avantajlara sahiplerdir.

Kedilerin nabız ve solunum sayısı nedir?

Satılık kedi yavruları için nabız 110-140 /dk iken, yetişkin satılık kedi ise 180-200/dk’dir. 

Kedilerin normal vücut sıcaklığı ne kadardır?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan; sağlıklı bir kedinin vücut sıcaklığı 38-39 derece arasında olmalıdır.

Üçüncü göz kapağı kedilerde neden düşer?

Eğer kedi yavrusu yoğun miktarda parazit barındırıyorsa veya ishal gibi bir durum söz konusu ise üçüncü göz kapağının düşmesi muhtemeldir.

Kediler kaç yıl veya ne kadar yaşar?

Dengeli ve iyi bir bakım, besleme ve hastalık geçirilmemesi durumunda ortalama satılık kedi 15-20 yıl arasında yaşamaktadır.

Kedimizde kist ve parazitler için ne kadar süre aralıklarla uygulama yapılır?

Aşırı yoğun parazit döneminde ayda bir, orta dönemde iki ayda bir ve parazitin az olduğu dönemde ise üç ayda bir uygulanabilir. Uygulama enjeksiyon veya tablet şeklinde yapılabilir.

YAPILAN BU UYGULAMALARIN;

 1. ŞERİTLER,
 2. KANCALI KURTLAR,
 3. TOXOPLAZMA,
 4. EKİNOKOK( kisthidatik),
 5. TENYA adı verilen parazitlere karşı etkili olmalıdır.

Eğer yavru bir kediniz var ise, ilk 4 ay içinde 3-4 kez parazitlere karşı koruyucu uygulama yapılabilir.

Kediler için süt tozu ve biberon ihtiyacı ne zaman ortaya çıkar?

Eğer dişi kedi doğum yapmış ve yavrularına bakmamış veya emzirmemiş ise, yavruların yaşayabilmesi için sizin desteğinize ihtiyacı vardır. 1 aya kadar olan ve emzirilmeyen yavrularda süt tozu ve biberon uygulaması mutlaka yapılmalıdır.

Eğer yavru kedinizi doğumundan itibaren biberon ve süt tozu ile besleyip, büyüttüyseniz ve 45. güne kadar bu şekilde geldiyesnız, 45. günden sonra yavru kedinizin mutlaka KALSİYUM  ile desteklenmesi gerekmektedir.

Kedi tırmalama kütüğü ve oyuncaklarının ne gibi faydası vardır?

Hem tırnakların törpülenmesi, koku bırakma, işaretleme davranışının yönlendirilmesi ve mobilyalarınızın korunması noktasında büyük faydası vardır. Küçük yaşlardan itibaren alıştırılmalıdır.

Kedilerde kortizon; prednizolon, deksametazon kullanılır mı?

Bu tür medikal uygulamaların bir veteriner hekim tarafından yapılması daha doğru bir yaklaşım olur. Aksi bir durumda kediniz bunu canıyla ödeyebilir.

Kedilerde KORTİZON başta BÖBREK ve KARACİĞER olmak üzere istenmeyen yan etkilere ve tahribata neden olabilir.

Bir diğer önemli nokta ise bağışıklık sistemi üzerine olan baskılayıcı etkisi nedeni ile aşılar ile birlikte uygulanmamalıdır. 

Kedilerin ağzı neden yara olur ve neden kokar?

Eğer satılık british shorthair istanbul kedinizde diş taşları, ağız yaraları, tümörler, diş çürümeleri,  viral hastalıklar, böbrek hastalıkları ve parazit gibi etkenler söz konusu ise ağız içinde yaralar ve bunlara bağlı ağız kokusu oluşabilir.

Kedim sık sık idrar yapıyor, sebebi ne olabilir?

Eğer kediniz sık sık idrar yapıyor, idrar yaparken ağrı duyuyor, kesik kesik idrar yapıyorsa; akla idrar yolu enfeksiyonu, taş dökme, davranış bozukluğu ve depresyon gibi durumlar söz konusu olabilir.

Kedilerde kullanılan pire tasması yan etki yapar mı?

Bazı kedilerde pire tasması alerji yapabilir. Eğer pire tasmasına bağlı bir alerji söz konusu ise karın altında, boyun bölgesinde kızarıklık, şişlik gibi belirtiler verebilir. En doğru yaklaşım ise sırt bölgesine damlatma şeklinde uygulanan iç ve dış parazitlere etkili damlalardır.

Kedim çok su içiyor, kedim çok sık su içiyor?, sebebi nedir?

Eğer kediniz çok sık aralıklarla su içiyor veya su içme davranışında artan yönde bir değişim söz konusu ise;

 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Depresyon,
 •  Diabet,
 • Sindirim sistemi nedenlere bağlı olabilir.

Kediler nasıl ve neden kabız olur, belirtileri nelerdir?

Belirtiler;

 • Bağırma,
 • sık sık tuvalete gitme,
 • Sırt kambur,
 • yemek yememe gibi belirtiler kabızlığın en belirgin özelliğidir.

Yaş ilerledikçe kedilerde kabızlık oranı artmaktadır.

35-40 günlük yavru kedilerde çok sık görülmektedir. 

Kabızlıktan korunmak için kaliteli mamalar kullanılmalı, açık mamalar kullanılmamalıdır.

Kediler de raşitizm ne anlama gelir, belirtileri nelerdir?

Eğer kediniz de;

 • İshal,
 • Ayaklarda güçsüzlük,
 • Ayaklarda eğilmeler,
 • Denge bozuklukları var ise bu durum raşitizm i düşündürebilir.

Raşitizm genellikle;

 • Sık doğum yapan kedilerin yavrularında,
 •  çoklu doğum yakan kedi yavrularında,
 •  Kış aylarında doğan yavrularda,
 • Anneden erken ayrılan yavrularda daha çok görülmektedir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir