SATILIK KEDİ-ÇANAKKALE

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Petcil ailesi olarak sizlere bu yazımız ve diğer yazılarımızda kedilerimiz hakkında bilmeniz gereken pek çok temel bilgiyi basit ve anlaşılır bir şekilde sizlere sunuyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç, sizlerin bizler aracılığı ile sahiplendiği kedilerin sizlere ulaştıktan sonraki süreci en iyi şekilde geçirmesidir. Sizin için ele aldığımız satılık kedi çanakkale yazımızda kedilerin açık havaya çıkmasıyla ilgili dikkat edilecek noktaları sizlerin beğenisine sunacağız.

Satılık kedi çanakkale

Petcil köpek-kedi çiftliği olarak siz değerli hanımefendi ve beyefendilerin de hayal ettiği gibi mutlu, huzurlu, sağlıklı bir ev ortamında bakıldığı, ihtiyaçlarının karşılandığını bilmenizi ister. Bu bağlamda gönül rahatlığı ile bizlerin aracılığı ile yavru kedilerimizi ailenizin bir ferdi yapabilirsiniz.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Açık havaya çıkmayla ilgili dikkat edilecek noktalar

Kedilerimiz  dışarı çıktıkları zaman vücudunda bazı hormonal değişiklikler olur. Bu değişikliklerin başında salgılanan adrenalin hormonunun verdiği güzel hislerdir.  Salgılanan bu adrenalin satılık kedi için iyi bir etki yapmaktadır. Sorumlu bir kedi sahibi dışarıda oluşabilecek sorunları önceden düşünmeli ve daha sorunlar baş göstermeden gerekli önlemleri almalıdır. Kedi sahibi olarak kedi yavrusu için düşünceli bir komşu olun.

Satılık kediler için trafik ölümcüldür

Her ne koşulda olursa olsun satılık kedi yavrusunun asla yol duyarlılığı geliştirmesini beklemeyin. Bazı kediler geliştirse de bu deneme yanılma yöntemi ile mümkün olabilmektedir; ki bu oldukça tehlikelidir. Diğer önemli bir nokta ise kediniz eğer geceleri dışarı çıkıyor ise görülebilirliğini arttırmak adına yansıtıcı veya fosforlu bir kolye alabilirsiniz. Bu sayede yolun kenarında veya yolda sürücüler tarafından daha rahat görülebilir.

Satılık kedi yavruları için insanlara ait alanların sınır belirtisi olan çitlerin kediler için hiç bir anlamı olmamakla birlikte, bazı durumlarda kendi alanlarının sınırı olarak da kullanabilmektedirler.

Zevk için avlanmayı azaltın

satılık yavru kediler daha çok yemek için öldürse de evde iyi bakım ve beslenme şartlarında barınan kedilerde de avlanma içgüdüsü yoğun bir şekilde vardır. Ev kedileri avlanma davranışını daha çok heyecan ve zevk için yaparlar. Böyle bir durumda kedi çiftliği çevresinde kedinizin mümkün olduğunca az zarar vermesini sağlayın. Çevredeki kuşları veya diğer canlıları korumak adına ne yapılabilir sorusuna ise; ilk adım olarak kedilerimizin boynuna çan takabiliriz. Diğer bir önlem ise kediniz var ise, bahçenizde diğer kuşları beslemeyin. Beslemediğiniz halde kuşlar hala bahçenizi ziyaret ediyorsa kuşları uzak tutmak için satın alabileceğiniz ticari ürünler bulunmaktadır.

Sosyal karşılaşmaları denetim altında tutun

Bazen satılık kedi alan paylaşımı noktasında anlaşamadıkları için kavgaya varan tartışmalara girebilmektedirler. Kedi kavgaları, ısırık demektir ve ısırık FIV gibi (kedi bağışıklığı yetersizliği virusu) ve FeLV( kedi lösemi virüsü) gibi virüslerin kavra esnasında ısırılma sonucu bulaşması anlamına gelmektedir.  Neyse ki bu sorunlar için aşılar bulunmaktadır.  Veteriner hekiminizin önerdiği şekilde yaptıracağınız aşılar ile kediniz bu etkenlere karşı korunmuş olacaktır.

Kedi yavrusu kısırlaştırılarak kavga sonucu oluşabilecek riskler minimuma indirilir. Erkek kediler genellikle 6 aylık iken kısırlaştırılır. Erkeklerde yapılan bu operasyon oldukça basit bir operasyondur. Genel anestezi altında scrotum dediğimiz testis torbasına yapılan küçük bir ensizyon ile testisler alınarak yapılmaktadır.

Dişi satılık kediler de ise kısırlaştırma operasyonu büyük bir batın ameliyatı gerektirir. Bu ameliyat ile yumurtalıklar ve rahim alınmaktadır. Dişi kedilerde yapılacak kısırlaştırma operasyonunun daha çok cinsel olgunluktan önce yapılması doğru bir yaklaşım olur. 

Kısır kediler, kısır olmayan kedilere göre daha az alana ihtiyaç duyarlar. Yine de sokak kedilerinin bahçenize girmesine engel olmak zordur.

Fırla ve yakaladan kaçının

En iyi şartlarda bakılmış bir satılık kedi yavrusu bile, gördüğü naylon çöp torbalarına fırla ve yakala saldırısı fikrine dayanamaz. Çöplerinizi ağzı iyice kapatılmış çöp kutularında tutun. Bahçede rahatça gezinen satılık kedi yavruları bazen komşunuzun çöpüne akın düzenleyebilir. Bunun için kedinizin ulaşamayacağı bir çöp kutusu komşunuza hediye edebilirsiniz.

Satılık yavru kediler gözlerini birbirine dikerek, hırlayarak ve tükürerek birbirlerini uyarırlar. Yine de bu temassız uyarılar etkisiz olduğunda, arkadan kavga gelebilir.

Bahçe kimyasallarından kaçının

Eğer kedi çiftliği, evinize veya başka bir bölge de bulunan herhangi bir kimyasal ürüne basarsa ve patilerini yalarsa kedinizi kusturmaya çalışmayın. Bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Atılacak en doğru adım en kısa sürede Veteriner hekime gitmektir.

İyi komşuluk ilişkileri yürütün

Komşunuz ile henüz aranızda bir sorun çıkmadan sizinki gibi kısırlaştırılmış kedilerin kötü koku bırakmadıklarını, alan belirleme gibi işaretler için gömülmemiş dışkı bırakmadıklarını anlaşılır bir şekilde dile getirin. İdrar ve dışkı genellikle sahipsiz, kısırlaştırılmamış erkek kediler tarafından bırakılmaktadır. Komşularınız kedinizin kendi bahçelerinde gezinmesini istemiyorlarsa, mahremiyetlerine saygı duyun.

Kedileri bahçelerinden uzak tutmak istiyorlarsa çitlerine seyreltilmiş tuvalet ispirtosu sıkmalarını, çiçek tarhlarına ve sebze bahçelerine okaliptus ve narinciye kokuları gibi kokular sıkmalarını ve son iş olarak akşam  bahçelerini sulamalarını önerin . Bu şekilde  kediniz git gide daha az komşunuzu ziyaret edecektir. Çünkü kediler ıslak topraktan veya zeminlerden hoşlanmaz.

Güneşin zararlı ışınlarından korunma

Beyaz satılık kedi yavruları kulakları ve burnu,kalın, koruyucu tüyleri olmayan diğer kedilerin de güçlü güneş ışığına maruz kaldıklarında güneş yanığı, hatta kanser riskleri vardır. Eğer açık renkli kediler güneş ışığına çıkarılırsa, UVA/UVB koruyucu olan 30 faktörlü bir güneş kremi gerekli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir