SATILIK KEDİ-DENİZLİ

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Satılık kedi Denizli yazımızda kedi nasıl muayene edilir?, ağırlık, hareketlilik, görünüşün önemi var mı?, kedinin ateşi nasıl ölçülür?, kedinizin vücut sıcaklığı ne anlama gelir?, göz, kulak ve ağzın incelenmesi, gibi konu başlıklarında sizlere çok değerli bilgiler sunacağız.

Satılık kedi-Denizli

Petcil kedi yılların verdiği bilgi birikimi, hizmet kalitesi ve yüksek hizmet standartları ile pek çok  satılık kedi sever hanımefendi ve beyefendiyi mutlu ederek yoluna devam etmektedir. Benimsediği kurumsal politika gereği, ırk garantisi, sağlık garantisi, sahiplenme sonrası destek ile açık ara önde olan ve tercih edilen bir konuma gelmiştir. Sizlerde bu elit topluluk içinde yerinizi almak isterseniz, bizlerle hemen irtibata geçin.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Kedinizi muayene etmek

Henüz küçük yaşlardayken, kedi yavrusu muayene olmaya eğitin. Bu kapsamda evinizde rutin muayene yapın ve bu rutini aksatmamaya özen gösterin. Satılık kediler doğru olarak tutulmuş ağırlık kayıtları da bu rutin içinde yer almalıdır. Kedi nasıl tartılacağına değinecek olursak; kediler doğal olarak tartım esnasında durmayacaktır. Tartınızın doğru değerler verdiğine emin olduktan sonra, önce kendinizi, sonrasında ise kedinizi kucağınıza alarak tartılın ve çıkan sonuç ile ilk sonucu çıkararak kedinizin ağırlığını bulabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise satılık kedi yavrusu taşıma çantasını tartıp, ardından kedinizi içine koyduktan sonra tartım yapmanız ve çıkan sonucu ilk sonuçtan çıkarmanız sonucunda kedinizin ağırlığını tespit edebilirsiniz.

Evinizde yapacağınız rutin kontroller neticesinde oluşabilecek sorunlar erken tespit edilip, gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınabilir ve tedavi daha kolay olur. Rutin muayeneye alışan bir kedi, veteriner hekim muayenesi ve kliniklerde uygulanacak tetkikler için de kolaylık sağlayacaktır. Kedinizi muayene derken, her tarafını tek seferde muayene etmeye çalışmayın. Önce bir bölgeyi inceleyin, ardından serbest bırakarak oyunlar oynayın ve sonrasında başka bir bölgesini muayene edin ve kedinizi ödül mamaları ile ödüllendirin.

Ağırlık, hareketlilik ve görünüş yönünden muayene

Yukarıda kedinizin nasıl tartılacağı ile ilgili bilgiyi sizlerin beğenisine sunduk. Burada ise tartımlar arasında çıkacak 230 gr.’lık bir değişiklik dikkate alınmalıdır. Bu nedenle kullanılan tartının hassas olması tercih edilmelidir.

En bariz sağlık göstergesi kedinizin görüntüsüdür. Kürkü doğal parlaklığında olmalıdır. Eğer kedinizin tüyleri matlaşmış veya parlaklığı gözle görülür bir biçimde azalmış ise, genellikle bir sorunun olduğunun göstergesidir.

Bazı semptomlar en kısa sürede veteriner hekim kontrolü gerektirir:

  1. Satılık kedi yavruları kalkarken veya otururken zorluk yaşıyorsa;
  2. Sendeliyor, düşüyor ve daireler çiziyorsa;
  3. Başın bir tarafını aşağıda tutuyorsa;
  4. Beklenmedik huzursuzluk davranışları;
  5. Şişkin bir karın;
  6. Normal olmayan göğüs hareketleri;
  7. Kas spazmları;
  8. Herhangi bir akut vücut şişliği;
  9. Ağlama, inleme ya da uluma.

Kedinizin ateşini nasıl ölçersiniz?

Herhangi bir yavru kedi vücut sıcaklığı 38°C ile 39°C arasında değişmektedir.Kedi çiftliği, kedinizin yaşayabileceği bir korku veya heyecan veya oyun sonrası  ateşi yükselebilir. Bu normal ve fizyolojik bir durumdur.

Ateş ölçerken cam, içinde civa olan bir termometre kullanın. Ölçüm yapmadan önce dereceyi sallayıp, suda çözünen bir jel içine ucunu batırın, ardından yavaşça dereceyi kedinizin rektumundan 2.5 cm kadar içeri sokun, bu pozisyonda 90 saniye kadar bir süre tutun ve ardından çıkarıp değeri okuyun. Sonrasında ise dereceyi temizleyip, başka bir zaman için saklayın.

Rektal ve kulak dijital termometlerlerini kullanmak basit ve okunuşları kolaydır. İyi bir dijital derece alarak, ateş ölçümü için kullanabilirsiniz. Kediniz rektal yolla sıcaklık ölçümüne karşı rahatsız olursa, ağızdan ateş almaya asla kalkışmayın.

 

Kedinizin vücut sıcaklığı ne anlama gelir?
°C Nedeni ve yapılması gerekenler
41+ Çok yüksek ateş. Hemen serinletin ve acilen veteriner kliniğine götürün.
40.6 Tehlikeli.Aynı gün veteriner kliniğine götürülmeli.
40.0 Yüksek ateş. Aynı gün veteriner kliniğine götürülmeli.
39.4 Orta ateş. Veteriner önerisi alın.
38.9 Normal
38.3 Normal
37.8 Normal
37.2 Normal altı.Aynı gün veteriner hekim önerisi alınmalı.
36.7- Hipotermi.Kedinizi sıcak tutun ve hemen kliniğe götürün.

 

Göz,kulak ve ağız muayenesi

Göz muayenesinde kızarıklık, akıntı, donukluk ya da açık yaralanma var mı diye kontrol edin. Parlak ışıkta büyümüş göz bebekleri korku, acı, heyecan ya da şok anlamına gelir.

Kulak muayenesinde kızarıklık, akıntı, aşırı kulak kiri ya da fiziksel bir hasar var mı diye bakın. Kulak kepçelerinin derisinde şişme ya da ısırık yönünden inceleyin. Kedinizin burnu temiz ve ıslak olmalı, akıntı olmamalıdır.

Çene ve dudak ve diş etlerinde şişme, kızarıklık,kötü koku yönünden inceleyin. Diş etleri sağlıklı ve pembe olmalıdır. Ağzın içini kontrol edin. Eğer kedinize yumuşak tavuk kemikleri veriyorsanız, bunların kedinizin arka dişlerine sıkışma ihtimali çok yüksektir. Eğer sıkışmış kemik parçası görürseniz, kaşığın düz tarafı ile çıkarmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir