SATILIK KEDİ-SAMSUN

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Samsunlu kedi sever dostlarımızın hem bilgi edinmeleri hem de gönül rahatlığı ile kedi sahiplenmesi için Petcil ailesi olarak gerekli manevi desteği sağlıyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek için ise satılık kedi samsun makalemizi siz değerli dostlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Satılık kedi samsun

Petcil kedi evi olarak güven veriyor, kalite üretiyor ve eşsiz güzellikteki yavrularımız ile sizleri buluşturarak, mutluluğunuza ortak oluyoruz. Siz de ayrıcalıklı ve elit hanımlar ve beyefendiler arasında yerinizi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bizlerle iletişime geçmektir.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Kedi beslenmesi

Satılık kedi  gereksinimlerini bilmek ve ona göre besinler vermek sizlerin sorumluluğundadır. Bir veteriner hekim olarak söyleyebilirim ki kediler çeşitlilikten hoşlanırlar. Mama değişikliği yaparken yavaş yavaş veya kademeli yapılması; bir anda yapılmasından daha doğru bir davranış olacaktır. Mama veya kedi yavrusu diyetinde yavaş yavaş yapılan bir değişikliği önermemizin sebebi ise bağırsaklarda ve diğer sindirim kanalında bulunan bakterilerin bu değişikliğe rahatlıkla ayak uydurabilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ise ishal görülebilmektedir.

Kedilere yiyecek olarak ne verilebilir?

Piyasa da çok sayıda satılık yavru kedi maması üreticisi firma bulunmakta ve hizmet vermektedir. Bu firmalar çeşitli formülasyonlarda ve kalitelerde ham maddeler kullanarak mamalar üretmektedir. Bu mamalar arasından kediniz için mama almak bazen zorlayıcı olabilmektedir. Bu noktada bizim düşüncemiz ise en iyi mamaları üreten üreticiler mamalarda insan tüketimine uygun yiyecekler kullanmaktadır. Ürünler her zaman daha önceden belirlenmiş formülasyonlara göre üretilir. Mamaların içerikleri her zaman aynıdır.

Bazen üreticiler besin değerlerini değiştirmeden mamanın içeriğini değiştirebilmektedirler. Bunun önemi ise kedinizin midesi hassas ise veya belirli bir ağız tadına alışmış ise önem arz etmektedir.

Kuru kedi maması

Satılık kediler için kuru mamalar kullanışlı ve zahmetsizdir. Nitekim çalışmamız sebebi ile bizlerin fazla vaktini almayıp, oldukça pratiktir. Fakat bunların en iyisi olduğu kedin değildir.Kuru mamalar fabrikalarda basınç altında pişirilir, sonrasında ise kurutulup paketlenirler. Paketleme işleminden önce lezzet ve aroma vermesi için üzerine yağ püskürtülür. Fakat yağlar nem, ısı, ışık; hatta oksijen ile temaslarında bozulurlar. Bu nedenle koruyucuların eklenmesi gerekmektedir.  Bu kapsamda antioksidanlar kullanılmaktadır. Çok iyi koruyucu ve serbest radikalleri yok ederler. C vitamini( askorbik asit) ve E vitamini(tokoferol) mamalarda sıklıkla kullanılan antioksidanlardır. 

Yaş kedi maması

Pek çok satılık kedi yavrusu büyük bir olasılıkla yaş mamayı sever, ama ağırlıklı yaş mama ile besleme ağız ve diş sağlığını bozacaktır.  Bu nedenle arada yaş mama ile beslenmesi veya yaş ve kuru mama karıştırılarak verilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Teneke kutularda korunan ürünler havası alınıp, vakumla kapatılır; bu sayede yiyecekler bozulmadan kalabilmekte ve koruyuculara ihtiyaç kalmamaktadır. Biraz önce bahsettiğim gibi konserve mamalar lezzetli olmasına rağmen ağız ve diş sağlığı için fayda sağlamamaktadırlar.

Evde kediniz için yiyecek pişirme

Çiğ ette bulunan Toxoplazma gondi adı verilen parazit kedilere ara konak olmaları nedeni ile geçebilmektedir. Bu nedenle kedilerinize çiğ et vermenizi önermiyoruz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise sadece proteine dayalı; tek yönlü bir beslenmeden de kaçınmanız gerekmektedir. Protein kaynağı olarak etin dışında bir de balık yedirilmektedir. Sadece balık veya ton balığı yedirmek kedilerimizin karaciğerini yorar ve sorunlar ortaya çıkmasına neden olur.

Kediniz için evde mama yapmak isteyebilirsiniz, bunun için ise yiyecek seçerken, sizlerin de tüketebileceği yiyecekler seçmenizdir.

Evde kediniz için mama yapımı

Kedi çiftliği yavrusu için sizlere orta yağlı bir tavuk eti öneriyoruz. Eğer kedinizin kilo problemi var ise yağsız tavuk eti de kullanabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

  • Yağlı veya yağsız tavuk            140 gr.
  • Karaciğer                                     30 gr.
  • Çiğ prinç                                       70 gr.
  • Kaynatılmış kemik                      10 gr.
  • İyotlu tuz                                      2 gr.
  • Ayçiçek ya da mısır özü yağı      5 ml.

Yapılışı: Pirinç, kemik,tuz ve yağı hacminin iki katı kadar su ekleyerek 20 dakika kadar pişirin. Ardından tavuk ve karaciğeri üstüne ekleyin ve bir 10 dakika daha pişirin. Ocaktan alın soğutun ve kedinizi şımartın.

Yukarıda verdiğimiz yaş satılık kedi yavruları maması ile kediniz yaklaşık 800 kalori alacaktır. Ev yapımı kedi maması buz dolabında saklayarak 3 gün boyunca rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Kedilere kemik verilmeli mi?

Bazı kriterler göz önüne alındığı taktirde kedinize rahatlıkla kemik yedirebilirsiniz. Eğer erken yaşta kemik verilecekse iyi pişirilmiş kemikler verilmelidir. Fakat kemik yemeyi bilmeyen kediler ve yemeklerini tabiri caizse aç kurtlar gibi yiyen kediler için kemikler tehlikeli olabilir. Eğer kediniz hızlı ve kontrolsüz yemek yiyorsa diyetinde kemik olmamalıdır.

Diğer bir dikkat edeceğiniz nokta ise satılık kedi yavrusu için çiğ kemiğin bizler tarafından önerilmediğidir. Çünkü kedinize zarar verebilecek salmonella adında bakteri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir