SATILIK SCOTTİSH FOLD YAVRULARI DENİZLİ

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Bir önceki yazımızda ele aldığımız kedimizin göz, kulak ve ağız muayenesinin nasıl yapılacağına değinmiştik.  Satılık scottish fold yavruları denizli yazımızda ise kedilerin vücudunu, derisini ve kürk yapısını incelenmesi, sağlıksız kedilerin kürk yapısının nasıl olacağı, enfeksiyöz etkenlere karşı ne gibi önlemler alınabilir ve daha fazlası için sizlere fayda sağlayacak, kedinizi daha iyi tanımanız noktasında yol göstereceğiz.

Satılık scottish fold yavruları Denizli

Petcil kedi olarak ırk garantisi, sağlık garantisi, bakım, besleme ve danışmanlık garantisi vererek, her koşulda sizleri memnun ediyoruz. Dilediğiniz taktirde çok sayıda müşteri referanslarımızı bizlerden talep edebilirsiniz.

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Kedinin gövde, deri ve kürk yapısının incelemesi nasıl yapılır?

Satılık kedi korkutulmadan sakin ve nazik bir şekilde kucağa alınmalıdır. Ardından nizamı el hareketleri ile vücudun tamamı muayene edilmelidir; baş, yanaklar, çene, boğaz gibi. Bu işlemin amacı ise ateşi olup olmadığını, herhangi bir şişlik, ısırık izi, apse var mı, yok mu kontrol edin. Eğer elinizi gezdirdiğiniz zaman kedi yavrusu bir acı ve ağrı duyuyorsa, bu bir sorunun olduğu anlamına gelebilir. Ağrı duyduğu bölgeye odaklanmak ve sebebini görmeye çalışmak doğru olacaktır.

Bir diğer adımda ise boyun, ense, karın altı incelenmelidir. Yaralar, sertlikler görülmeye çalışılmalıdır. Satılık kediler için deri sorunsuz olmalıdır. Enflamasyon ya da fazla kepek olmamalıdır. Eğer deriyi incelerken, siyah, parlak toz görürseniz; bu deride pirelerin olduğu anlamına gelmektedir. 

Diğer bir adımda ise elinizi kalçalarda, bacaklarda,kasıklarda gezdirin ve fazla şişlik ve sıcaklık var mı tespit etmeye çalışın. Satılık kedi yavrusu eklemlerini hafifçe oynatarak acı, sızı duyup duymadığını kontrol edin. Çift organlar veya anatomik yapılar simetrik olmalıdır. Ayaklar, pati altları, parmak araları, tırnak uzunlukları değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki yaşlı kediler sık sık tırnak batması sorunu yaşarlar.

Son adımda ise kuyruğu yavaşça kaldırarak satılık kedi yavruları anüs bölgesini kontrol edin. Anüs bölgesi tamamen temiz ve kokusuz olmalıdır. 

Sağlıksız kedilerin kürkü nasıl olur?

Pek çok kısa tüylü yavru kedi tüyleri, normalde bedenine yatık şekilde ve parlak görünümde tüylere sahiptir. Eğer kedinizin sağlığında yolunda gitmeyen bir durum söz konusu ise çoğunlukla kürkü hemen etkilenir. Normal görünümünden daha donuk hale gelir. Bazı yerleri hafifçe havaya dikilir. Eğer kedinizin yeme alışkanlıklarında bir değişiklik olursa ve akabinde kürk yapısı ve görünümü de bozulursa, en kısa sürede veteriner hekiminize danışmanız yerinde olacaktır.

Kedi çiftliği pratik önlemler

Unutulmamalıdır ki: sorunları önlemek, sorun çıktığında kliniklere gitmekten hem daha kolay hem de daha ucuzdur. Sorunlar sözcüğünü açacak olursak; enfeksiyöz hastalıklar, iç ve dış parazitler, fiziksel kazalar, istenmeyen hamilelikler ve zoonoz dediğimiz, sizden kedinize veya kedinizden size geçebilecek hastalıklar kastedilmektedir.

Kedi enfeksiyon hastalıkları

Aşı yapılmayan kediler tehlike teşkil eden enfeksiyoz hastalıklara yakalanabilirler. Bu riskleri azaltmak için aşıların yapılması doğru ve yerinde bir karar olacaktır. Bazı hastalıklar ise kedinizin vücuduna girdikten sonra hiç bir belirti vermeden aylarca yıllarca bekleyebilirler. Eğer kediniz stres, psikolojik bozukluk, yaşlılık gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsa, bu etkenler kedinizin vücuduna yayılmaya, çoğalmaya ve klinik diye tabir ettiğimiz gözle görülür belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kediler için sabit bir aşı programının yapılması doğru bir karar değildir. Çevreye ve kedinizin durumuna göre veteriner hekiminiz bir aşı programı hazırlayacaktır.

Toparlayacak olursa; kedinizi enfeksiyoz etkenlere karşı mutlaka aşılatın. Aşıların yan etkilerinden haberdar olun. Yerel risklere karşı algınız açık olsun, kedinizi tehlikeli ortamlardan uzak tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir