SATILIK SCOTTİSH FOLD YAVRULARI SAMSUN

Kısırlaştırma konusunda İstanbul'da Veteriner Kliniği arayanlar, Petopia Veteriner Kliniği ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirler.

Bugün ki yazımızda siz değerli hayvan sever dostlarımıza yine size faydası olacak çok sayıda bilgiye yer vererek, sizler ve minik dostlarınız arasındaki iletişimi kolaylaştıracağız. Bu bağlam da satılık scottish fold yavruları samsun yazımızda, mama etiketleri nasıl okunur?, kedilerin gereksinimleri yaşa göre değişiklik gösterir mi?, yiyecek alışkanlıklarında değişiklik yapmak doğru mu?, yiyecek bağımlılıkları sorun yaratır mı? gibi başlıklarda, sizlerin merak ettiği sorulara cevap vereceğiz.

Satılık scottish fold yavruları samsun

Petcil kedi evi olarak Türkiye’nin her yerine 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. Sizlerin beğenisine sunduğumuz scottish fold yavruları, british shorthair yavruları, çinçilla yavrularımızı dilediğiniz şekilde, dilediğiniz zaman da ve dilediğiniz yol ile bulunduğunuz şehirlere sorunsuz bir şekilde gönderiyoruz. Detaylı bilgi için hemen arayın!

Bilgi ve satın alma işlemleri için 0554 576 26 42

Mama etiketi nasıl okunur?

Piyasa da sizlerin ve kedinizin beğenisine sunulan her çeşit içerikli mama da üreticiler mama etiketleri üzerine içindeki besin değerleri olan; yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral, lif, nem değerlerinden oluşan besin değerleri listesini bulundurmaktadır. Bu yazımızda sizlere vereceğimiz bilgiler ile mamalardaki bilgileri kolaylıkla okuyabileceksiniz.

Mamalar üzerinde yer alan yiyecek oranları düzeyini daha anlaşılır olması veya diğer mamalar ile rahat bir şekilde karşılaştırabilmek için etiket bilgilerini kuru malzeme bazına çevirmelisiniz. Bunun satılık kedi için anlamı ise mamadan nemin çıkarılmasıdır. Yazımızın devamında sizlerin de bunu nasıl hesaplayacağı anlaşılır bir şekilde irdelenmiştir.

Genel hatları ile tipik bir yaş mamanın etiketi aşağıdaki gibi olur:

Ham protein:   %8

Ham yağ:          %6

Lif:                      %1

Nem:                  %78

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi verdiğimiz mama değerlerinden %78 nem olduğu görülmektedir. %78 nem ise geriye %22 kuru malzeme oranı kalıyor. Bulduğunuz bu değeri gerçek besin değerleri ile kıyaslayın. Aşağıda sizlere kuru malzeme besin içeriği nasıl hesaplanır ile ilgili olarak bir formül vereceğiz. Bu formül ile rahatlıkla hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

 

 

Etiketin besin oranı x 100

Kuru malzeme besin içeriği =     ——————————-

Kuru malzeme içeriği yüzdesi

Bu şekilde protein için:

8 x 100

——–       =36.4 % olarak hesaplanır.

22

Kedi yavrusu mamaları arasındaki besin değerlerini doğru bir şekilde kıyaslamanın tek yolu budur. Bu sayede iki farklı mama da bulunan protein, yağ gibi besin değerleri en doğru şekilde hesaplanmaktadır. Piyasada faaliyet gösteren güvenilir mama üreticilerinden bazıları bu hesaplamaları yapmanız için size yardım edeceklerdir.

Evinizde yaşlı satılık kediler  var ise, kedinize yedirdiğiniz proteinin kalitesi ve sindirilebilirliği oldukça önemlidir. Kalori hesaplamaları değişkenlik gösterdiği ve bir standardı olmadığı için çok nadir mama etiketleri üzerinde kalori değerleri yer alır. Size bir fikir vermesi açısından 200 gr. kadar bir ağırlığa sahip olan konserve mama veya paket mama da aşağı yukarı 150-200 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

Kedilerin ihtiyaçları yaşa göre değişir mi?

Satılık kedi yavrusu ihtiyaç duyduğu enerji aktivilelerde ve soğuk havalarda artarken, ileri yaşlarda düşer. Yaş ilerledikçe satılık kedi yavruları daha iyi kalite ve kolay sindirilebilir protein, vitamin ve mineral düzeyi arttırılmış mamalara ihtiyaçları vardır. Yine önem arz eden diğer bir nokta ise yaşlı kedilerde mamalardaki antioksidan düzeyleri yüksek olmalıdır. Bu sayede serbest radikallerin dokulara verdiği hasarlar azaltılmaktadır.

Kedi çiftliği yiyecek alışkanlıklarında değişiklik yapılmalımıdır?

Sizlerinde rahatlıkla görebileceği gibi sağlıklı bir kedi her zaman iştahlıdır. Bazı durumlarda ise çok az fiziksel ve zihinsel aktivitesi olan, eve mahkum kedilerin iştahının fazla olması sıkıntı kaynaklı olabilir. Bazı durumlarda ise kilo almadığı halde fazla yemek yiyorsa veya iştahı artmışsa, bu durumda diyabet ya da fazla salgı yapan tiroid( hipertroid) gibi bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Başka bir durumda ise kediniz az mama yiyor ve mamasını didikliyorsa, bir sorun olduğu anlaşılmalıdır ve en kısa sürede veteriner hekime danışılmalıdır. Didikleme davranışı daha çok diş veya diş eti hastalığı, tat veya koku duygusunun azlığı gibi durumların belirtisi olabilir. İlk akla gelecek sağlık sorunları bunlar olmasına rağmen, ardında başka sağlık sorunları da olabilir. Yapılabilecek en doğru davranış ise en kısa sürede veteriner hekimi ziyaret ederek bilgi vermektir.

Eğer kediniz bir hastalık geçirdi ve hastalık sonrası iştahı kapalı ise lezzetli bir yaş mamayı veya kuru mamayı yaklaşık 35 derece olan ılık bir suda ısıtmak, mamanın içinde bulunan lezzetli aromaların ortaya çıkmasını sağlayacağından, kedinizin iştahı açılabilir. 

Yiyecek bağımlılıkları sorun yaratır mı?

Eğer kediniz yeteri kadar besin içeriğine sahip olmayan ve uzun süreli tüketimlerde satılık yavru kedi sağlığında sorun yaratacak ise, mutlaka besin içeriği zengin ve daha lezzetli besinler yedirilmelidir. Bu sayede diğer mamaya olan bağımlılığı önlenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir